Coraz częściej osoby z wadami wzroku sięgają po soczewki kontaktowe, aby nie musieć nosić okularów. Jest to wygodny sposób na to, żeby dobrze widzieć, a przy tym, aby nie było widać, że ktoś ma wadę wzroku. Aby jednak dobrać odpowiednie soczewki warto znać ich rodzaje.
Soczewki, których używamy dłużej
Najbardziej ostatnio popularne są soczewki wielokrotnego użytku. To znaczy dwutygodniowe, miesięczne oraz trzymiesięczne. Są to takie soczewki, które używane są wielokrotnie przez określony czas. Taki typ jednak wymaga określonej pielęgnacji. Oznacza to po prostu, że po zdjęciu należy je wyczyścić oraz odpowiednio zdezynfekować. Następnego już natomiast dnia zakłada się tą samą wyczyszczoną oczywiście parę soczewek. Oczywiście właściwa pielęgnacja, a także systematyczna wymiana ich, będzie gwarantować zachowanie zdrowia oczu. Mamy także soczewki kontaktowe Gliwice jednodniowe, które jednak od pierwszego dnia ich użycia, trzeba koniecznie wymieniać na nowe. Soczewki miesięczne bez wątpienia stanowią obecnie ten najbardziej częsty wybierany przez klientów system wymiany.
Jeszcze dłuższy okres noszenia
A poza tym modele roczne nazywane również konwencjonalnymi to bez wątpienia najstarsza grupa z tylko soczewek miękkich. Są one w szczególności przeznaczone do noszenia przez przynajmniej okres dwunastu miesięcy i to wyłącznie w trybie dziennym. Wykonywane są one poza tym z zupełnie tradycyjnych materiałów hydrożelowych. I to jest chyba kwestia najważniejsza. W związku z naprawdę niezwykle dynamicznym rozwojem rynku oraz stale pojawianiu się coraz nowocześniejszych rozwiązań. W chwili obecnej soczewki roczne lub konwencjonalne są aplikowane wyłącznie wtedy, gdy zupełnie niemożliwe będzie zastosowanie korekcji soczewkami o znacznie krótszej wymianie.
Soczewki mogą również leczyć
Mamy również soczewki kontaktowe Gliwice lecznicze lub terapeutyczne, które zazwyczaj są stosowane jako nośniki leków, jednak nie wyłącznie. Sprawdzą się nawet jako opatrunki w przypadku wystąpienia różnego typu schorzeń czy urazów rogówki. Mamy kosmetyczne także, których zadaniem jest przede wszystkim zmiana koloru tęczówki oka. Oczywiście w bardzo wielu przypadkach służą one także do przykrywania wad zewnętrznej części oka. Także warto to mieć na uwadze. Zakrywają one widoczną zaćmę, przy okazji otwierają tęczówkę oraz zmniejszą też przy okazji źrenicę. Dlatego są tak chętnie wybierane nadal.