Zdrowie jest ważne dla każdego człowieka. Z tego powodu coraz częściej wiele osób decyduje się na systematyczne uprawianie sportu, jak również na przestrzeganie diety. Bardzo często także rzucamy nałogi i staramy się żyć zdrowo. Jednak pomimo tego bardzo często zdarza się, iż choroba i tak nas dopadnie. Dlatego warto systematycznie się badać, aby uniknąć takiej sytuacji. Jedną z takich chorób na której powstanie przeważnie nie mamy wpływu jest zaćma. W ostatnim czasie zapada na nią coraz więcej osób. Zatem w jaki sposób możemy ją leczyć? Jakie są jej podstawowe objawy i co powoduje jej powstanie?
Coraz bardziej popularna zaćma
Obecnie bardzo powszechną chorobą, z którą zmaga się coraz więcej osób jest zaćma. Jest to bardzo poważne schorzenie, które często ogranicza nasze pole widzenia. Warto wiedzieć, iż nie jest to nic innego jak mętnienie soczewki oka. Taką chorobę możemy bardzo szybko wykryć na zwykłej wizycie kontrolnej u okulisty. W szczególności jest to zalecane osobom po 40 roku życia, ponieważ to wtedy soczewka w oku traci swoją elastyczność i tym samym możemy przykładowo widzieć gorzej z bliska lub też z daleka. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest dobór odpowiednich okularów. Jednak jeżeli okaże się to niemożliwe, lekarz często podejrzewa zaćmę. W takim przypadku uszkodzoną soczewkę należy wymienić. Bardzo wielu chorych ma dziwne uczucie, iż coś przysłania im obraz i chcą pozbyć się tej zmiany. Należy pamiętać, iż w przypadku zaćmy nie ma mowy o żadnych zmianach i za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest właśnie zmętniała soczewka. Zatem jakie są główne przyczyny tej choroby?
Jakie są przyczyny powstawania zaćmy?
Warto pamiętać, iż nie ma jednej przyczyny powstawania zaćmy. Bardzo często zdarza się, iż taka zmiana powstaje na skutek starzenia się soczewki w oku. Jak już wcześniej wspomniano traci ona swoją elastyczność i tym samym nie spełnia swojej roli. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jej zamiana. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, iż zaćmę możemy mieć przykładowo po przebytym urazie. Jest to bardzo często przypadek, nawet wśród małych dzieci. Pojawienie się zaćmy może być także skutkiem zapalenia oka. Bardzo często na tego typu chorobę narażone są osoby, które przez długie lata pracowały w szkodliwych warunkach. Są to na przykład prace przy różnego rodzaju chemikaliach, które mają negatywny wpływ na nasz wzrok. Przyjmowanie niektórych leków także może prowadzić do powstania zaćmy. Warto pamiętać, iż przyczyn tej choroby może być bardzo wiele. Istotne w tym przypadku jest przede wszystkim jej szybkie wykrycie oraz operacja. Zatem w jaki sposób możemy rozpoznać zaćmę? Jakie są jej pierwsze objawy?
Pierwsze objawy zaćmy
Należy mieć świadomość, iż choroba może często rozwijać się bardzo powoli. Z tego powodu nie będziemy mieć żadnych objawów przez bardzo długi czas i trudno będzie ją zdiagnozować. Jednak w dużej części przypadków zaćma może nagle zaatakować. W takiej sytuacji mamy bardzo często kłopoty z ostrym widzeniem. Wielu chorych ma wrażenie, jakby coś zasłaniało im widoczność. Dlatego jeżeli tylko zauważymy takie objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do okulisty. Być może w takim przypadku konieczna będzie operacja na zaćmę. Zatem na czym ona polega? Czy jest to bezpieczne rozwiązanie?
Operacja zaćmy coraz bardziej popularna
Operacje zaćmy to jedyne rozwiązanie, jeżeli znów chcemy czuć się dobrze i widzieć dokładnie. Warto pamiętać, iż tego typu zabieg polega na wszczepieniu nowej soczewki do oka. To właśnie dzięki temu możemy znów poczuć się komfortowo i z radością odbierać wszystkie obrazy. W takim przypadku starsza soczewka jest usuwana. Obecnie taki zabieg jest refundowany przez NFZ. Jednak operacja zaćmy NFZ, choć nie kosztuje nic pacjenta, często nie jest dostępna. Aktualnie są bardzo długie kolejki na tego typu zabieg. Dlatego każdy chory powinien wziąć to pod uwagę, jeżeli ma problem właśnie z zaćmą.
Operacja zaćmy NFZ czy prywatnie?
Operacja na zaćmę to dla wielu osób wybawienie. Coraz częściej zdarza się, iż ta choroba atakuje nie tylko jedno oko, ale od razu oba. W takim przypadku może to być bardzo duży problem w szczególności dla osób, które mieszkają samotnie. Z tego powodu jeżeli nasz stan zdrowia wymaga natychmiastowej operacji, powinniśmy zdecydować się na prywatny zabieg. Jest to koszt około kilku tysięcy złotych, jednak dzięki temu możemy od razu odzyskać sprawność.
Operacja zaćmy w ostatnim czasie stała się bardzo często wykonywanym zabiegiem. Niestety, coraz więcej osób choruje na tą chorobą. Najczęściej są to starsze osoby, ponieważ, jak podają najnowsze statystyki, jest ich aż 90%. Jednak nie możemy zapominać także o tym, że zaćma może być również bardzo niebezpieczna dla naszych dzieci. Przykładowo na skutek różnorodnych urazów nasi podopieczni także mogą zmagać się z tą chorobą, o czym powinniśmy w szczególności pamiętać. Obecnie operacja zaćmy NFZ jest wykonywana bardzo często, dlatego kolejki są bardzo długie. Jeżeli jesteśmy w sytuacji, gdy zabieg musi być wykonany natychmiast, warto zdecydować się na operację za granicą, na przykład w Czechach.