ecandy zdrowie i uroda Stomatologia,Zdrowie Na czym polega skaling zębów i jakie są efekty tego zabiegu?

Na czym polega skaling zębów i jakie są efekty tego zabiegu?

Na czym polega skaling zębów i jakie są efekty tego zabiegu? post thumbnail image

Piękny uśmiech na tle zdrowych i białych zębów to marzenie wielu osób, dbających o swój nienaganny wizerunek. Niestety, picie napojów zawierających naturalne barwniki jak kawa czy herbata powoduje, że na zębach buduje się osad w postaci kamienia, utrudniający utrzymanie zębów w należytej kondycji. Aby pozbyć się niechcianego nalotu warto oprócz regularnego szczotkowania, odwiedzić gabinet stomatologiczny i poddać się zabiegowi usunięcia kamienia nazębnego, czyli skalingowi.

Co to skaling zębów?

Skaling zębów to jeden z popularniejszych zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej, przeprowadzany w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Jest on wykonywany przez specjalnie przeszkoloną w tym zakresie higienistkę stomatologiczną.

Na pytanie: „co to jest skaling zębów” można odpowiedzieć jednoznacznie: jest to czynność medyczna, polegająca na usunięciu z powierzchni zębów, w szczególności ze szczelin międzyzębowych, złogów kamienia nazębnego, odkładającego się w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej, zębów oraz dziąseł. W efekcie gromadzące się resztki pokarmowe, składniki śliny, a także bakterie, wchodząc ze sobą w reakcję, tworzą twardą płytkę nazębną, która z biegiem czasu przeobraża się w bardzo twardy kamień nazębny, trudny do usunięcia podczas zwykłego, codziennego szczotkowania zębów. Tego typu kamień można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym, przy pomocy specjalistycznych urządzeń.

Rodzaje skalingu

Zabieg skalingu wykonywany jest z użyciem skalera ultradźwiękowego, który tworząc drgania, rozbija kamień na drobne okruchy i usuwa je z zębów.

Można wyróżnić dwa rodzaje skalingu i są to:

  • skaling naddziąsłowy – kamień usuwany jest z powierzchni korony zęba,
  • skaling poddziąsłowy – to metoda usuwania kamienia nazębnego tworzącego się pod powierzchnią dziąseł, w miejscach niewidocznych gołym okiem.

Obydwa rodzaje profesjonalnego oczyszczania mają bardzo ważne znaczenie pielęgnacyjne i higieniczne, gdyż gromadzenie się kamienia może spowodować stan chorobowy dziąseł, odsłanianie szyjek zębowych, a nawet dokuczliwe krwawienia, objawiające się podczas spożywania pokarmów.

Skaling zębów – efekty?

Głównym celem skalingu zębów Tychy jest usunięcie kamienia nazębnego, który bywa powodem żółknięcia zębów, może spowodować ich nadwrażliwość na kwaśne czy gorące potrawy oraz zwiększa podatność na schorzenia w obrębie jamy ustnej. Jakie są efekty skalingu – na to pytanie można odpowiedzieć jednym zdaniem: skaling zębów jest przede wszystkim zabiegiem medycznym, nie kosmetycznym, więc jego wymiernym efektem są przede wszystkim korzyści zdrowotne. Profesjonalne oczyszczenie zębów przywraca także bielszy i bardziej lśniący uśmiech.

1 thought on “Na czym polega skaling zębów i jakie są efekty tego zabiegu?”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty