ecandy zdrowie i uroda Zdrowie Leczenie boreliozy i wszystko na temat tej choroby

Leczenie boreliozy i wszystko na temat tej choroby

Leczenie boreliozy  i wszystko na temat tej choroby post thumbnail image

Zostałeś ugryziony przez kleszcza? A może byłeś ostatnio w lesie lub na łące i źle się teraz czujesz? Jeśli tak, to mogłeś zostać zarażony boreliozą. Przeczytaj koniecznie ten artykuł i sprawdź, co to jest borelioza i jakie są jej objawy.

Niebezpieczna choroba, której nie można lekceważyć

Pierwszą ważną kwestią, o której trzeba powiedzieć w przypadku boreliozy, jest to, co to za choroba. Według specjalistów borelioza jest to wieloukładowa choroba zakaźna, a wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi. Jej nosicielami są głównie kleszcze, które w swojej ślinie lub wymiocinach zawierają owe bakterie, ale także możemy zostać zarażeni przez komary i meszki. Niestety, mimo licznych kampanii w mediach, w szczególności w okresie letnim, co roku kilkaset tysięcy osób ulega zarażeniu boreliozą. Najczęściej następuje to w wyniku nieprawidłowej profilaktyki, do której wlicza się odpowiednie ubranie i obuwie podczas wędrówek po lasach, łąkach, jak i wszelkich terenach, na których należy spodziewać się kleszczy. Na tę chorobę są narażeni głównie grzybiarz i osoby uprawiające sporty, takie jak biegi przełajowe.

W jaki sposób objawia się borelioza?

Wbrew pozorom diagnozowanie boreliozy nie jest prostym zadaniem. Ten stan rzeczy wynika z tego, że w momencie, w którym ukąsi nas kleszcz, bardzo często przez pewien okres czasu nie pojawiają się żadne objawy, co nie oznacza, że choroba nie postępuje i nie można jej wykryć. W tym celu należy udać się do odpowiedniej poradni, która zajmuje się wykrywaniem tej choroby. Jest to tym bardziej ważne, ponieważ przeprowadzane testy bardzo często są jedynym sposobem, dzięki któremu można dowiedzieć się, że choruje się na boreliozę. Jednym z najpopularniejszych objawów, dzięki któremu można poznać, że to borelioza, jest rumień wędrujący. Występuje on w miejscu ukąszenia przez kleszcza od 3 dni do 3 tygodni od momentu zarażenia chorobą. Warto tutaj wspomnieć, że 4 tygodnie później znika, niezależnie od tego, czy zostało podjęte leczenie boreliozy.

A jak można leczyć boreliozę?

Leczenie boreliozy następuje w wyniku zażywania antybiotyków. Niestety, proces trwania leczenia jest bardzo zróżnicowany. U niektórych osób trwa on kilka tygodni, a u innych będzie trwał pół roku. Skąd bierze się taka różnica czasu? Jego powodem nie jest rodzaj boreliozy, ale to, ile czasu upłynęło od momentu postawienia diagnozy.

Powiązane posty