ecandy zdrowie i uroda medycyna,SLIDER,Zdrowie Podcinanie wędzidełka języka u dzieci – na czym polega zabieg?

Podcinanie wędzidełka języka u dzieci – na czym polega zabieg?

Podcinanie wędzidełka języka u dzieci – na czym polega zabieg? post thumbnail image

Nie boli i przynosi natychmiastowy efekt. Podcinanie wędzidełka języka u dzieci jest dość prostym i bezpiecznym zabiegiem, wykonywanym zarówno u noworodków, jak i niemowląt. Procedura trwa krótko i polega na wykonaniu, w znieczuleniu miejscowym przy użyciu specjalistycznych nożyczek, drobnego nacięcia o wielkości nieprzekraczającej dwóch milimetrów. Mimo małej inwazyjności zabiegu wielu rodziców nurtuje pytanie: czy podcinanie wędzidełka języka boli? Postaramy się uspokoić zatroskanych opiekunów.

Czym jest wędzidełko języka?

Wędzidełko języka to cienki przezroczysty lub w rzadszych przypadkach mięsisty fałd błony śluzowej, zlokalizowany pomiędzy dolną powierzchnią języka a dnem jamy ustnej. Jego budowa może być bardzo różnorodna; w zakresie długości przyczepu wędzidełka do wymienionych struktur, wysokości wolnego brzegu fałdu lub jego grubości.

Jakie są dysfunkcje związane z nieprawidłową budową wędzidełka języka u dziecka?

Wędzidełko stanowi pozostałość po rozwoju embriologicznym. Nie spełnia ono żadnych istotnych funkcji. Natomiast jego nieprawidłowa budowa może przyczyniać się do utrudniania istotnych z punktu widzenia prawidłowego rozwoju dziecka funkcji. Wśród nich wymienić należy:

  • ankyloglossię – zbyt krótkie wędzidełko języka;
  • ankyloglossię – budowa anatomiczna wędzidełka ogranicza fizjologiczne ruchy języka, w tym jego wysuwanie do przodu, do góry i na boki. Stopień ograniczenia zależy od długości, grubości i punktu przyczepu wędzidełka.

Ponadto, zbyt krótkie wędzidełko utrudnia prawidłowe ssanie oraz przełykanie, prężenie się dzieci i trudności w przybieraniu na wadze. Może również powodować nadmierne ślinienie się i kaszel, a w przypadku starszych dzieci wady wymowy związane z prawidłową artykulacją. Dlatego szybkie podcięcie wędzidełka języka jest bardzo ważne. Zabieg pomaga zapobiec wielu nieprzyjemnym konsekwencjom.

Jakie są przeciwwskazania do podcinania wędzidełka języka u dzieci?

Wśród przeciwwskazań do wykonania frenotomii wymienić należy: zaburzenia związane z prawidłowym krzepnieniem krwi, zespół Pierra Robina, stosowanie leków wpływających na rozrzedzenie krwi oraz  czynną infekcję dróg oddechowych.

Czy podcinanie wędzidełka języka u dzieci boli?

Jak wspominano powyżej, zabieg frenotomii jest procedurą dość prostą i szybką. Wykonywany jest w powierzchniowym znieczuleniu miejscowym z zastosowaniem specjalistycznego żelu. Dziecko nie odczuwa bólu, a ewentualnie drobny dyskomfort związany z delikatnym uszczypnięciem, przeprowadzeniem wstępnego badania oraz unieruchomieniem języka podczas zabiegu.

Podcinanie wędzidełka języka metodą laserową

Ze względu na brak danych dotyczących wpływu działania promieniowania laserowego na organizmy dzieci,  podcinanie wędzidełka języka u dzieci metodą laserową nie może być w ich przypadku wykonywany. Trudno decydować się na zabieg, którego skutków nie da się przewidzieć, dlatego podcinanie wędzidełka u niemowlaka wykonywane jest przy użyciu tradycyjnych narzędzi.

1 thoughts on “Podcinanie wędzidełka języka u dzieci – na czym polega zabieg?”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty