ecandy zdrowie i uroda Zdrowie Przygotowanie do cycystoskopii, jak wygląda badanie?

Przygotowanie do cycystoskopii, jak wygląda badanie?

Przygotowanie do cycystoskopii, jak wygląda badanie? post thumbnail image

Cystoskopia to badanie urologiczne mające na celu ocenić stan pęcherza oraz cewki moczowej. W trakcie zabiegu wprowadza się cystoskop do cewki moczowej, dlatego też dla wielu osób badanie pęcherza może być dyskomfortowe. Jednak, by wykryć choroby układu moczowego, należy je wykonać. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądanie badanie i gdzie zrobić cystoskopię na Śląsku, koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł

Dlaczego warto zrobić badanie?

Jest wiele wskazań, by zrobić badanie pęcherza. Przede wszystkim warto przeprowadzić zabieg w celu wykrycia chorób układu moczowego. Badanie zlecane jest też, gdy u pacjenta pojawia się krew w moczu – w ten sposób urolog może potwierdzić lub też wykluczyć nowotworu w układzie moczowym.

Cystoskopia nie jest tylko badaniem diagnostycznym, niezbędne jest też do usunięcia brodawczaka pęcherza czy w przypadku usunięcia kamieni.

Przebieg badania

Cystoskopia wykonywana jest w warunkach sali operacyjnej przez urologa. W celu przeprowadzenia badania wykorzystuje się urządzanie zwane cystoskopem (rodzaj endoskopu) występujące w dwóch formach:

• giętkiej – stosuje się go w przypadkach znalezienia przyczyny niepokojących objawów pęcherza, na które skarży się pacjent;
• sztywnej – ten rodzaj wykorzystuje się w przypadkach diagnostyki kamieni, guzów oraz innych zmian, które mogą być konieczne do usunięcia.

W pierwszej kolejności urolog podaje znieczulenie, w tym celu umieszcza się żel w cewce moczowej. Potem, po zdezynfekowaniu ujścia cewki, wprowadza się cystoskop. Aby napiąć ścianki pęcherza, zostaje on wypełniony wodą albo roztworem soli fizjologicznej. Pozwala to lekarzowi uzyskać lepszy obraz wnętrza. W trakcie oględzin urolog może poprosić pacjenta o zmianę pozycji, by mieć łatwiejszy dostęp do miejsc, które zostały zmienione chorobowo. W momencie, w którym lekarz stwierdzi, że zmiany są podejrzane i należy je zbadać, pobiera wycinki za pomocą specjalnych kleszczyków do przeprowadzania badania histopatologicznego.

Czy trzeba jakoś specjalnie przygotować się do zabiegu?

Cystoskopia nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Jeśli to nawracająca infekcja dróg moczowych, w takich przypadkach urolog może przepisać leki przeciwbakteryjne na kilka dni przed badaniem.

Co istotne, pacjent przed podaniem znieczulenia musi być na czczo. Należy też przed badaniem opróżnić pęcherz.

Gdzie przeprowadzić cystoskopię w województwie śląskim?

Piekary Śląskie to miasto, w którym znajduje się Centrum Medyczne Gabos. Znajdziesz tam nowoczesną poradnię urologiczną – https://gaboscm.pl/poradnia/poradnia-urologiczna/, w których pracuje wyspecjalizowana kadra. Dlaczego warto powierzyć swoje zdrowie specjalistom z Gabos?

Przede wszystkim mają oni indywidualne podejście do pacjenta. Zdrowie i samopoczucie pacjenta jest istotne w Gabos, to nie jest tylko kolejny „numerek do odhaczenia” w statystykach.

Zalety Gabos:
• szanują prywatność pacjenta,
• zapewniają komfort,
• są profesjonalni i wykwalifikowani.

Dowiedz się jak wyleczyć zapalenie pęcherza oraz kiedy epidemia COVID 19 w Polsce dobiegnie końca?

Powiązane posty