ecandy zdrowie i uroda Zdrowie Ugryzienie kleszcza – co należy zrobić

Ugryzienie kleszcza – co należy zrobić

Ugryzienie kleszcza – co należy zrobić post thumbnail image

Borelioza jest chorobą przewlekłą, którą niełatwo rozpoznać. Do zachorowania dochodzi poprzez ugryzienie przez kleszcza, który jest nosicielem krętkowicy kleszczowej. Pamiętajmy, że każde ugryzienie kleszcza powinno zostać skonsultowane z lekarzem i dokładnie obserwowane przez najbliższe tygodnie.

Borelioza objawy

Jednym z głównych objawów zakażenia jest powstający na skórze rumień, mający owalny kształt i czerwoną barwę. Początkowo ślad po kleszczu jest niewielki, jednak po pewnym czasie ulega zwiększeniu. Oprócz tego u osób chorych występują;

  • bóle stawów,
  • podwyższona temperatura,
  • zmęczenie.

Innym objawem, jaki można zauważyć na skórze, jest chłoniak limfocytowy – drobny guz powstający na brodawkach, w okolicach moszny, czy małżowiny usznej. Rozwinięte stadium tej choroby powoduje obrzęki, a także pojawienie się na ciele plam i siniaków.

Borelioza objawy choroby przewlekłej

Jeśli choroba przyjmuje postać przewlekłą, wtedy trudno rozpoznać objawy – zakażenie rozprzestrzenia się przez krew. Osoba chora ma gorączkę, dreszcze, poci się, cierpi na biegunkę, refluks żołądkowy i spadek wagi i samopoczucia. Niejednokrotnie dochodzi do problemów z mówieniem i kłopotów ze snem. Ugryzienie kleszcza może prowadzić nawet do zapalenia mózgu lub opon mózgowo – rdzeniowych.

Pierwsza pomoc po ugryzieniu

Ukąszenie kleszcza nie jest bolesne i wymaga jak najszybszego usunięcia owada ze skóry. W aptece znajdziemy specjalny przyrząd do usuwania kleszczy, który warto mieć zawsze w domu. Narzędzie należy zdezynfekować i chwycić kleszcza jak najbliżej skóry, uważając, aby nie złapać za brzuch. Kleszcza pozbywamy się szybkim ruchem wzdłuż linii wbicia w skórę. Nie okręcamy go, aby zapobiec ryzyku pozostania części owada w skórze. Warto upewnić się, że usunęliśmy całego kleszcza. Po tej czynności należy zdezynfekować skórę i umyć ręce.
Jeśli nie potrafimy sami wyjąć kleszcza ze skóry, warto udać się na pogotowie. Każde ugryzienie przez kleszcza powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozyhttps://gaboscm.pl/leczenie-boreliozy/– jest bardzo ważne, dlatego warto udać się do doświadczonego lekarza specjalisty. Na tej stronie znajdziemy centrum medyczne zajmujące się leczeniem tej przewlekłej choroby. Kuracja zazwyczaj opiera się na przyjmowaniu przez osobę chorą antybiotyków, nawet przez kilka tygodni. W tym okresie możliwe jest także zażywanie środków, które powinny przeciwdziałać objawom choroby.
Borelioza jest podstępną chorobą, która może rozwijać się w organizmie nawet przez kilka lat. Zdiagnozowanie zakażenia po tak długim czasie jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Okazuje się, że chorzy mogą nawet przestać samodzielnie funkcjonować. Przewlekła postać choroby prowadzi do zaburzeń odżywiania, psychozy, otępienia, majaczenia, a nawet zaburzeń widzenia.

Jeśli chcemy przeciwdziałać ugryzieniom przez kleszcze, warto zakupić preparaty dostępne w aptekach. Skutecznie odstraszają one te owady, dając nam komfort psychiczny podczas przebywania na łonie natury.

Powiązane posty