Zaćma oka to choroba, która może prowadzić nawet do ślepoty. Polega na powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów na przezroczystej soczewce oka. Utrudnia to promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki. Zaćmę można leczyć operacyjne poprzez wszczepienie nowej soczewki. W dzisiejszym tekście opiszemy Ci, jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy oraz jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu zaćmy – http://alfavision-zacma.pl/rekonwalescencja-po-usunieciu-zacmy/.
Przebieg zabiegu
Operacja zaćmy jest bezbolesna i szybka – trwa około 15 minut. Przebiega w znieczuleniu miejscowym. Operacja pozwali wrócić do normalnego funkcjonowania. “Metodą powszechnie dziś stosowaną jest fakoemulsyfikacja. Przez małe cięcie w rogówce (2–3 mm) wprowadza się sondę i za pomocą ultradźwięków rozbija się soczewkę, a następnie wysysa z oka. Inną metodą stosowaną w początkowych, tzw. miękkich zaćmach jest emulsyfikacja płynowa – soczewka jest rozbijana i wypłukiwana za pomocą sprężonego strumienia płynu. Najnowsze urządzenia służące do usuwania zaćmy pozwalają na połączenie obu metod, a dzięki temu na bardzo skuteczne i bezpieczne przeprowadzanie operacji”.
Rekonwalescencja po zabiegu zaćmy
Zabieg usunięcia zaćmy należy do najczęstszych, a jednocześnie do najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Jednak rekonwalescencja po zabiegu zaćmy jest długa. Aby zminimalizować ryzyko powikłań, powinniśmy przestrzegać kilku zasad.
Zaraz po operacji pod żadnym pozorem nie należy trzeć, pocierać oczu. Oko może swędzieć i być drażliwe jednak drapanie może tylko pogorszyć ten stan. To, że oko będzie swędzieć do kilku dni po zabiegu to normalne. Również nie należy ściągać opatrunku przez około 12 h. Pacjenci po zabiegu nie mogą prowadzić żadnych pojazdów przez około tydzień.
Również spożywanie alkoholu nie jest wskazane – może opóźnić proces gojenia się ran. Do 6 tygodni po zabiegu należy unikać wszelkiego wysiłku fizycznego, a w szczególności dźwigania ciężkich rzeczy. Za to bardzo poleca się przebywanie na świeżym powietrzu oraz spacery.
Rekonwalescencja po zabiegu zaćmy będzie przebiegać sprawnie, jeżeli będziemy unikać makijażu, kosmetyków, które mogą podrażniać oczy. Przed telewizorem można spędza tylko kilka godzin – tak samo nie zaleca się czytania długich tekstów. Okres przynajmniej 6 tygodni po operacji powinien być czasem regeneracji i odpoczynku dla naszego wzroku. Należy także unikać spania na brzuchu oraz bezpośredniego kładzenia się po operowanej stronie.
Pacjent po operacji zaćmy powinien przestrzegać zaleceń lekarza. Należy stosować krople zapisane przez lekarza oraz zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV. Stosowanie się do zaleceń lekarza pozwoli szybko się zregenerować i wrócić do pełnej sprawności. Rekonwalescencja po zabiegu zaćmy przebiega sprawniej, jeżeli pacjent stosuje specjalną dietę. Powinna się ona opierać na dużej ilości warzyw i owoców, aby dostarczyć organizmowi niezbędne witaminy i minerały. Zaleca się, by spożywać produkty szczególne bogate w witaminy a, e oraz selen. Dieta powinna być też wzbogacona w luteinę, którą można znaleźć np. w borówkach amerykańskich i jagodach. Dzięki dużej ilości witamin organizm szybciej się zregeneruje.
Czytaj więcej klikając w link: http://jadczak.pl/operacja-zacma-kompendium-wiedzy/