Jednym z najczęściej występujących schorzeń we współczesnym świecie są choroby oczu, a do najgroźniejszych zdecydowanie należy zwyrodnienie plamki żółtej, czyli ADM. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak wygląda leczenie tej choroby.
Choroby oczu – skąd się one biorą?
Związane są one przede wszystkim z niezdrowym trybem życia, na który składa się nie tylko coraz dłuższy czas spędzany przed ekranami monitora czy komputera ale również i dieta obfitująca w potrawy tłuste oraz zawierające całe mnóstwo składników chemicznych ukrytych pod postacią utleniaczy czy środków konserwujących. Tymczasem oczy człowieka, aby prawidłowo funkcjonowały potrzebują codziennej dawki witamin dostarczanych organizmowi w postaci świeżych warzyw i owoców. Rozmaite choroby oczu zaczynają dotykać osób coraz młodszych. Oprócz wad wzroku pogłębianych przez zbyt długie siedzenie przed komputerem występują coraz częściej zaćma oraz jaskra. Niektóre procesy chorobowe gałek ocznych bezpośrednio związane są także ze starzeniem się organizmu. Do jednych ze schorzeń bezpośrednio powiązanych z wiekiem pacjenta zalicza się zwyrodnienie żółtej plamki.
Charakterystyczne objawy zwyrodnienia plamki żółtej
Regularnym badaniom okulistycznym powinny poddawać się wszystkie osoby, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia. To właśnie te osoby są najbardziej narażone na zwyrodnienie plamki żółtej. Z każdym rokiem ryzyko zachorowania na tę chorobę wzrasta. Najczęstszymi pierwszymi objawami procesu chorobowego wewnątrz plamki żółtej jest niewyraźne widzenie. Problemem stają się nie tylko zamazane i niewyraźne krawędzie obserwowanych przedmiotów i postaci ale również na intensywności tracą kolory. Nieleczone zwyrodnienie systematycznie będzie się pogarszało.
Jak wygląda leczenie ADM?
Na szczęście wraz z postępem medycyny żółta plamka leczenie jest coraz prostsze. Jedną z podstawowych metod leczniczych są specjalistyczne zabiegi laserowe polegające na usunięciu procesów chorobotwórczych. Żółta plamka leczenie możliwe jest również przy terapii sterydowej, regulacji ciśnienia wewnątrz oka pacjenta oraz dzięki przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych. Najważniejsza zawsze jest profilaktyka i wczesne wykrycie choroby, co znacznie zwiększa szansę na uniknięcie ewentualnych powikłań.