Ortokorekcja to metoda, która jako pierwsza pojawiła się w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, w drugiej połowie XX wieku. Zapoczątkowali ją okuliści, którzy zauważyli, że zakładanie twardych soczewek kontaktowych powoduje czasowe zmiany w kształcie rogówki. Obecnie ortokorekcja naprowadza badaczy na sposób zatrzymania progresji krótkowzroczności, jak również czasowo koryguje wadę krótkowzroczności u pacjentów.
Czym jest ortokorekcja?
Ortokorekcja to niechirurgiczna i odwracalna metoda, która ma na celu skorygowanie krótkowzroczności oraz drobnego astygmatyzmu. Korekta ta odbywa się w nocy, podczas snu, przy pomocy specjalnych gazoprzepuszczalnych soczewek, które delikatnie i bezpiecznie zmieniają krzywiznę rogówki. Dzięki temu pacjent w ciągu dnia widzi dobrze, bez potrzeby używania tradycyjnych okularów czy soczewek. Ortokorekcję stosuje się zarówno u dzieci po 10. Roku życia, jak i u osób dorosłych. Im wcześniej zacznie się korzystać z tej metody, tym większa szansa na spowolnienie, a nawet zahamowania postępu krótkowzroczności. Okuliści, dzięki soczewkom ortokeratologicznym, są już w stanie skorygować następujące wady: krótkowzroczność do -4,00 D, astygmatyzm prosty do 1,50 D i astygmatyzm odwrotny do 0,75 D. Trzeba jednak pamiętać, że efekty ortokorekcji zazwyczaj nie są długotrwałe i widząc pierwsze efekty nie powinno się rezygnować z noszenia soczewek. Tym bardziej, że później może szybko powrócić nasza wada, a nawet się pogłębić.
Dla kogo te soczewki?
Soczewki stosowane przy ortokorekcji są zupełnie nieinwazayjne, ale też bardzo skuteczne. Dzięki swojej krzywiźnie i gazoprzepuszczalnej powierzchni, potrafią na jakiś czas pomniejszyć krótkowzroczność pacjenta. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na stosowanie tej metody leczenia. Szczególnie odradzane jest to osobom ze stanami zapalnymi powiek, zwyrodnieniem rogówki, zakażeniem na tle wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym oraz cierpiącymi na ogólne choroby oczu, takie jak zaćma czy jaskra. Co więcej, ortokorekcja ortokorekcja nie idzie w parze z chorobami metabolicznymi, reumatyzmem i cukrzycą. Lekarze zalecają za to wkładanie soczewek korekcyjnych sportowcom, osobom pracującym w zapylonych i zadymionych pomieszczeniach, a szczególnie dzieciom i młodzieży – może to zahamować ewentualny postęp wady wzroku. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy ortokorekcja będzie odpowiednia dla naszej wady wzroku, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który nam wszystko rozjaśni i zaproponuje odpowiednie rozwiązania.