ecandy zdrowie i uroda IT Centrala telefoniczna VoIP – podstawowe informacje?

Centrala telefoniczna VoIP – podstawowe informacje?

Centrala telefoniczna VoIP – podstawowe informacje? post thumbnail image

Zastanawiasz się co to jest centrala telefoniczna VoIP? A może masz własną firmę i nie wiesz, czy zainstalować ją w swoim przedsiębiorstwie? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jakie są odpowiedzi na te pytania.

System, który dla wielu stał się już niezbędnym narzędziem

Standard VoIP pojawił się na rynku już wiele lat temu. Ciągle jednak nie ma on w Polsce aż tak dużej popularności, jednak wciąż przebija się do coraz szerszej części społeczeństwa. Ale wracając do meritum, czym w ogóle jest VoIP, jak działa i dlaczego staje się popularny w tak wielu krajach, jak również u nas? Otóż trzeba tutaj sięgnąć do czasów, gdy komórki nie były jeszcze tak popularne, a połączenia poprzez sieć telefonów stacjonarnych były bardzo drogie. Nie da się ukryć, że wtedy właśnie ludziom najbardziej zależało na jakiejś alternatywie, na tańszej możliwości komunikacji głosowej. I właśnie wtedy pojawił się VoIP, czyli Voice over Internet Protocol. Chodzi tutaj o przekazywanie głosu przez internet, tak można to w prostych słowach wytłumaczyć. Dziś może nic w tym dziwnego, bo mamy takie programy jak Skype, ale dwadzieścia lat temu wcale takie oczywiste to nie było. Centrala telefoniczna VoIP jest urządzeniem, które musi posiadać każdy, kto chce korzystać z tej technologii. Ogólnie rzecz biorąc nie jest to bardzo skomplikowane urządzenie, jednak by poprawnie je skonfigurować trzeba nieco wiedzy.

Jak skonfigurować centralę telefoniczną?

Przede wszystkim takie połączenia nie zawsze bywają darmowe. Musimy zapisać się do jednego z internetowych providerów, którzy będą nam dostarczać usługi VoIP. To właśnie z nimi połączy się nasza centrala i będziemy mogli używać zwyczajnego telefonu stacjonarnego do porozumiewania się z innymi. Telefony podłącza się po prostu do centralki i dalej już wszystko działa tak, jak przy normalnej telefonii stacjonarnej. Trzeba tu jednak wspomnieć, że centrala telefoniczna VoIP może również zapewniać nam darmowe połączenia, jednak wymaga to specjalnych urządzeń, własnego oprogramowania no i nie jest tak proste i przejrzyste. Internetowi providerzy dostarczają nam bowiem pule numerów, dzięki czemu wiemy pod jakim numerem zarejestrowany jest inny użytkownik, z którym chcemy przeprowadzić rozmowę. Gdy chcemy sami skonfigurować połączenie, sprawy nieco się komplikują, ale każdy informatyk poradzi sobie z tym bez problemu.

1 thoughts on “Centrala telefoniczna VoIP – podstawowe informacje?”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty