ecandy zdrowie i uroda Zdrowie Zaćma – zmętnienie soczewki oka

Zaćma – zmętnienie soczewki oka

Zaćma – zmętnienie soczewki oka post thumbnail image

Wśród wielu chorób oka, zaćma jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości. Zwykle dotyka ona osoby starsze, w wieku powyżej 75 lat; nierzadko jednak cierpią z jej powodu ludzie znacznie młodsi, czasem zaledwie 55-latkowie. Ponieważ choroba ta rozwija się u ponad 70 procent ludzi starych, można ją nazwać chorobą społeczną. Czym zatem jest zaćma i jak można ją leczyć?

Co to jest zaćma?

Mówiąc w dużym uproszczeniu, jest to choroba polegająca na zmętnieniu soczewki oka. Zmętnienie to powoduje, że ilość światła docierająca poprzez soczewkę do siatkówki oka jest coraz mniejsza, co zakłóca ostrość widzenia. Świat oglądany przez tak uszkodzoną soczewkę jest zamglony, a przedmioty nieostre. Nieleczona zaćma może z czasem doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. Nie pomagają tutaj żadne okulary, soczewki kontaktowe czy też szkła korekcyjne.Szczęśliwie jest to choroba całkowicie uleczalna. Ważne jest, aby leczenie podjąć jak najszybciej. Pokutujące często przekonanie, że z leczeniem należy poczekać do całkowitego zmętnienia soczewki, jest z gruntu fałszywe. Całkowite bowiem zmętnienie soczewki może wywołać niepożądane powikłania, co w znacznym stopniu może utrudnić skuteczne leczenie oka. Z tego też powodu zaćma nie powinna być lekceważona.

Na czym polega leczenie zaćmy?

Na całym świecie jedyną, najskuteczniejszą i powszechnie stosowaną metodą jest zabieg chirurgiczny. Zabieg jest wykonywany metodą tzw. fakoemulsyfikacji, najnowocześniejszej i najbezpieczniejszej dla oka. Polega to na wykonaniu przez chirurga niewielkiego nacięcia po stronie rogówki, usunięciu zmętniałej soczewki, a następnie zastąpieniu jej soczewką sztuczną, o parametrach precyzyjnie dobranych do konkretnego pacjenta. Zabieg jest prawie całkowicie zupełne bezbolesny, a użycie kropli znieczulających i leków uspakajających sprawia, że pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu w trakcie zabiegu. W naszych polskich warunkach usunięcia zaćmy można dokonać bezpłatnie, w ramach funduszy NFZ. Jednakże z uwagi na długie okresy oczekiwania (czasem kilka lat) warto rozważyć możliwość skorzystania z usług gabinetów prywatnych, gdzie zabieg wykonany zostanie niemal natychmiast, jednak przy pełnej odpłatności.

Powiązane posty