Jeśli wydaje ci się, że stan twojego wzroku jest beznadziejny i nie do uratowania, nie załamuj się. Być może potrzebny będzie zabieg witrektomii. To tzw. operacja ostatniej szansy. Dzięki niej można uratować wady wzroku, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu skazywały na całkowita utratę wzroku. Dziś na szczęście jest inaczej.
Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na nacięciu siatkówki oka w trzech miejsca w celu wycięcia ciała szklistego. Następnie oko wyplenia się substancją pozwalającą zachować formę oka. Może to być powietrze, olej silikonowy. Wszystko zależy od schorzenia. Niektóre prace wymagają większego nacisku na siatkówkę a powietrze nie utrzymałoby elastyczności oka. W wielu przypadkach konieczne są dodatkowe prace chirurgiczne. Za każdym razem przebieg operacji może być nieco inny. Dużo zależy od tego, z jaką dolegliwością pacjent przyszedł do szpitala. Może to być odwarstwienie siatkówki lub też inne zmiany zwyrodnieniowe siatkówki. Bardzo ważna jest szybkość reakcji. Im wcześniej przeprowadzona operacja, tym lepiej. Przykładowo przy odwarstwieniu siatkówki witrektomia wykonana do 3 dni jest skuteczna prawie w 100%. Ważne zatem, żeby jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Tylko w ten sposób można odzyskać zdrowy i sprawny wzrok na wiele lat. Nie można jednak zwlekać. Jeśli tylko zauważymy drastyczne pogorszenie wzroku, należy to jak najszybciej zgłosić. W przeciwnym razie wzrok może być już nie do uratowania.
Co po operacji?
Po operacji pacjenci mogą jeszcze przez kilka dni odczuwać ból. Można go jednak uśmierzyć dostępnymi w aptece środkami przeciwbólowymi. Wzrok tuż po zabiegu nie będzie w najlepszym stanie. Pacjenci mogą nawet widzieć gorzej niż przed operacją. Z czasem jednak chorzy stopniowo odzyskują coraz większą sprawność. Oko musi przystosować się do otaczających j warunków. Ważne jest, by regularnie chodzić na konsultacje okulistyczne. Witrektomia
bardzo często wiąże się z wieloma powikłaniami, jak np. krwotoki do oka czy też zaćma. Nie można więc zaniedbywać wizyt kontrolnych. Bardzo ważne jest, by nie dopuścić do infekcji. Wówczas może to być bardzo groźne. Należy szczególnie uważać podczas kąpieli, by do środka nie dostała się woda, która może przenosić bakterie. Najlepiej na czas kąpieli nałożyć sobie opatrunek na oko. Trzeba też unikać wizyt w saunie, gdyż długi kontakt z nagrzanym powietrzem nie jest zalecany. Dobrze jest też, przynajmniej w początkowym okresie, trzymać głowę pochylona w dół. Można chodzić lekko schylonym czy też spać na brzuchu.
Czytaj również: Zaćma i inne wady wzroku