Ortokorekcja jest to metoda, która leczy przede wszystkim krótkowzroczność. Polega ona na zakładaniu specjalnych soczewek kontaktowych, zwanych ortosoczewkami, dzięki którym osoba z wadą wzroku lepiej widzi. Sprawdź, na czym polega ortokorekcja i w jaki sposób ta metoda poprawiła wielu osobom wzrok.
W jaki sposób ortokorekcja naprawia wzrok?
Ortokorekcja jest na polskim rynku od niedawna, ale pomysł o stworzenia specjalnych soczewek kontaktowych powstał już dawno temu. W latach 60-tych uczeni z Ameryki i Kanady zauważyli, że soczewki kontaktowe zmieniają na jakiś czas kształt rogówki oka, która ulega spłaszczeniu. Wtedy to narodziła się idea, by stworzyć soczewki, które poprzez zmianę kształtu rogówki oka, poprawiłyby wzrok pacjentowi. Po odkryciu, iż zdjęcie soczewek kontaktowych na jakiś czas poprawia wzrok, firmy optyczne zaczęły prowadzić w tym kierunku badania. Tak oto powstała wysokopolimerowa soczewka kontaktowa, która jest bardzo lekka i przyjazna dla oka, dzięki między innymi umiejętności przepuszczania tlenu. Ortokorekcja jest polecana przede wszystkim krótkowzrokowcom przy wadzie, która wynosi do -4,5 dioptrii i astygmatyzmie do -1,5 dioptrii. Większe wady również można skorygować, ale częściowo. W takich przypadkach pacjenci muszą również nosić okulary, ale nie potrzebują już ich takich mocnych. Ortosoczewki są zalecane też dzieciom, w szczególności tym po 10-tym roku życia, ponieważ nie tylko leczą wady wzroku, ale także je hamują. Skuteczność ortokorekcji zależy przede wszystkim od systematyczności ich używania, jak i od podatności naszej rogówki. Wszystkie zmiany rogówki są odwracalne i ustępują już kilkanaście nocy od momentu zaprzestania noszenia ortosoczewek.
Jak zamówić ortosoczewki?
Jeżeli jesteśmy zainteresowani ortokorekcją to musimy zgłosić się najpierw do naszego okulisty. On, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, stwierdza, czy kwalifikujemy się do noszenia ortosoczewek. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, to wtedy okulista określa moc soczewek oraz konfrontuje ją z tzw. komputerowym badaniem wzroku. Następnie keratotopograf, czyli komputer ze specjalnym oprogramowaniem, sporządza kolorową mapę rogówki, na której pokazuje, gdzie jest ona bardziej wklęsła, a gdzie bardziej wypukła. Na tej podstawie dopasowuje się kształt ortosoczewek do rogówki. Później lekarz zakładana nam próbne ortosoczewki, które nosimy dwie godziny, dzięki czemu dowiaduje się, czy są one odpowiednie dla pacjenta. Po tym czasie zostaje nam zakupić odpowiednie ortosoczewki i używać ich zgodnie z zaleceniami lekarza.