ecandy zdrowie i uroda Okulistyka Czy operacja zaćmy jest bezpieczna i ile trwa zabieg zaćmy?

Czy operacja zaćmy jest bezpieczna i ile trwa zabieg zaćmy?

Czy operacja zaćmy jest bezpieczna i ile trwa zabieg zaćmy? post thumbnail image

Operacja zaćmy jest stosunkowo prostym zabiegiem. Ma on na celu wszczepienie sztucznej soczewki w miejsce naturalnej, zmętniałej w procesie chorobowym. Choć zabieg ten jest prosty, nie zawsze istnieje możliwość wykonania go na miejscu, w Polsce. Rozwiązaniem tego problemu jest operacja za granicą – http://alfavision-zacma.pl/zabieg/.

Ile trwa zabieg zaćmy i czy jest on bezpieczny? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na te pytania, przeczytaj nasz artykuł.

Oczekiwanie na operację zaćmy na NFZ

W Polsce zabieg operacji zaćmy jest refundowany. Pacjent może spokojnie wybrać szpital, zapisać się na zabieg i czekać na jego wykonanie. Problemem jest jedynie to, jak długo trzeba czekać na taki zabieg. W niektórych szpitalach w Polsce, gdzie jest mniejsze obłożenie, można go wykonać w ciągu kilku najbliższych dni. Niestety, przeważnie miejsc na operację brakuje, dlatego na zabieg trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Czym jest kilka miesięcy oczekiwania w przypadku osoby chorującej na zaawansowaną zaćmę – nie trzeba nikomu mówić. To dodatkowe kilka miesięcy wyjęte z życia, kiedy nie można pracować zawodowo, ani nawet w pełni cieszyć się możliwością nie pracowania. W pierwszej kolejności korzystniej jest wykonać telefony do kilku szpitali w Polsce i zapytać o najbliższe wolne terminy. Zważywszy na to, ile trwa zabieg zaćmy, takich zabiegów w każdym szpitalu z oddziałem okulistycznym powinno być wykonywanych kilka dziennie.

Możliwość leczenia zaćmy za granicą

Na szczęście nasz NFZ daje nam również inną możliwość leczenia – za granicą. Dzięki obsłudze specjalistycznej kliniki można przejść w ciągu kilku dni specjalistyczne badania i umówić się na konkretny termin zabiegu w Czechach. Koszt takiego zabiegu oraz wizyty przed i pooperacyjnej to zaledwie 2200 złotych. Po wykonaniu zabiegu możemy zwrócić się do NFZ o refundację kosztów operacji i otrzymamy niemal równowartość tej kwoty. Dzięki temu zaćmę możemy zoperować w ciągu kilku dni od momentu zgłoszenia telefonicznego.

Przebieg operacji zaćmy

Operacja zaćmy jest zbiegiem bardzo prostym. Tak naprawdę więcej czasu zajmuje przygotowanie pacjenta do zabiegu i wykonanie wszelkich niezbędnych badań, aniżeli sam zabieg. Po wykonaniu serii specjalistycznych badań i dokonaniu wyboru soczewki, pacjent zostaje przygotowany do operacji. Otrzymuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu może współpracować z chirurgiem podczas operacji. Operacja jest stosunkowo mało inwazyjna, choć w istocie jest przecież przeszczepem narządu.

Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w gałce ocznej. Wprowadza przez nie specjalne urządzenie, którego zadaniem jest poszatkowanie zmętniałej soczewki. Następnie za pomocą specjalnej sondy fragmenty soczewki są wysysane na zewnątrz. W miejsce starej soczewki zakłada się nową, sztuczną. Nowa soczewka niemal automatycznie dopasowuje się do miejsca, w którym została położona. Niemal od razu zaczyna spełniać funkcje starej soczewki.

Soczewka oka, jako narząd nieukrwiony i nieunerwiony, nie wymaga po przeszczepie specjalnej akomodacji. Praktycznie nie istnieje ryzyko powikłań po zabiegu. Niemal niemożliwe jest nie przyjęcie się przeszczepu.

Ile trwa zabieg zaćmy?

To, ile trwa zabieg zaćmy, zależy w dużej mierze od tego, co konkretnie mamy na myśli. Sama operacja zaćmy to kwestia dwudziestu minut. Nie jest to operacja skomplikowana ani czasochłonna. Przygotowanie do zabiegu oraz okres po operacji to również około 6 godzin. Pacjent w zasadzie od razu po zabiegu może wracać do domu. Nie zachodzi potrzeba rekonwalescencji, ani też kontroli lekarskiej w szpitalu przez kilka dni po zabiegu, jak to bywa w przypadku innych operacji.

Można powiedzieć, że zabieg zaćmy jest zabiegiem niemal kosmetycznym. Nie generuje powikłań, a praktycznie zaraz po zakończeniu operacji można cieszyć się ponownie ostrym, wyraźnym widzeniem. Tak naprawdę pytając, ile trwa zabieg zaćmy, pacjenci mają na myśli to, jak długo po fakcie zgłoszenia chęci przejścia zabiegu pacjent musi czekać, by zacząć dobrze widzieć. Wieści są dobre – może zaczekać maksymalnie kilka dni!

Czy można wyleczyć wzrok w kilka godzin?

Dobra wiadomość jest taka, że obecne osiągnięcia medycyny pozwalają osobie chorej na zaćmę całkowicie odzyskać pełnię widzenia już po jednym zabiegu korygującym. Ponieważ nie istnieją żadne sposoby farmakologicznego leczenia zaćmy, trzeba brać pod uwagę jedynie przeszczep soczewki. Kilka godzin po zabiegu to czas pełnej rekonwalescencji. To czas na to, aby nowa soczewka przyzwyczaiła się do swojego położenia, umiejscowiła się jak należy i zaczęła sprawnie funkcjonować.

To również czas dany pacjentowi na to, by oswoił się z nową sytuacją – czyli w tym przypadku z odzyskanym wzrokiem. Wbrew pozorom po długim czasie wadliwego widzenia trudno jest przyzwyczaić się na powrót do kolorów i kształtów otoczenia. To również czas na to, by specjalista ocenił przebieg operacji. W większości przypadków pacjenci nie spędzają w Czechach nawet doby. Przyjeżdżają do kliniki rankiem, odbywają zabieg i rekonwalescencję i po południu wracają do domu. Zabieg i powrót normalnego widzenia w Czechach to również idealna okazja, by udać się na zwiedzanie Czech, rejestrując wszelkie zabytki za pomocą nowo odzyskanego wzroku. Podczas tej wyprawy już nic nie powinno umknąć!

Pogłąb swoją wiedzę czytając więcej i klikając w link – http://eden-oleje.pl/zacma-inne-wady-wzroku/

Powiązane posty