ecandy zdrowie i uroda Zdrowie Okulista z Gliwic: Prezbiopia – co trzeba o niej wiedzieć?

Okulista z Gliwic: Prezbiopia – co trzeba o niej wiedzieć?

Okulista z Gliwic: Prezbiopia – co trzeba o niej wiedzieć? post thumbnail image

Prezbiopia jest to naturalny proces, który, w pewnym momencie, dotknie każdego z nas. Skutkiem pogarszającego się wzroku są często bóle szyi lub głowy, zmęczenie, czy ogólny spadek wydajności pracy. Sprawdź, co to jest prezbiopia i jak możesz zapobiec pojawiającej się dalekowzroczności.

Kiedy czytanie staje się trudnością

Prezbiopia jest to naukowe określenie dalekowzroczności związanej z wiekiem. Jest to naturalne zjawisko w trakcie którego elastyczność soczewek oczu zaczyna spadać, co dzieje się zazwyczaj po 40-stym roku życia. Skutkiem tego są problemy z czytaniem bądź oglądaniem obiektów, które znajdują się nawet w odległości 40 centymetrów. Obiekty te wydają nam się wtedy zamazane. Charakterystycznym objawem, z jakim zmagają się osoby z dalekowzrocznością, jest odsuwanie od siebie tekstu i pogorszenie widzenia w słabym świetle. Sytuacja, w której odsuwamy od siebie czytany tekst, jest nazywana efektem „krótkich rąk”.

Okulary z soczewkami progresywnymi

Osoby, które chorują na prezbiopię, często mają dwie pary okularów. Jednymi są tzw. „okulary do czytania”, a drugimi do dali. Ich ciągłe zmienianie nie jest na pewno komfortowym rozwiązaniem. Stąd też okulista z Gliwic poleca okulary z soczewkami progresywnymi, które, są obecnie na rynku, najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem optycznym. Soczewki progresywne posiadają kilka obszarów korekcji, dzięki czemu użytkownik widzi wyraźnie na każdą odległość. Istnieje kilka mitów na temat okularów z soczewkami progresywnymi. Jest bardzo dużo opinii o tym, że trudno się do nich przyzwyczaić i że są powodem bólu głowy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przyzwyczajenie się do nowych soczewek może zając trochę czasu. U niektórych osób zajmuje to niecałą godzinę, a inne muszą przyzwyczajać się nawet kilka dni. Jednak statystyki są sprzeczne z tymi opiniami. Ponad 80% użytkowników okularów z soczewkami progresywnymi twierdzi, że są w pełni usatysfakcjonowani swoim wyborem i nie zgłaszają żadnych skarg po kilku dniach użytkowania. Okulista Gliwice informuje, że aby zmniejszyć czas adaptacji do okularów do minimum, należy zakładać jej jak to najczęściej jest możliwe. Ich ciągłe zdejmowanie oraz zakładanie spowalnia ten proces. W szczególności ważne jest by przez pierwsze kilka dni nosić okulary przez cały dzień. Nie należy również wracać do poprzednich okularów, gdyż oczy za każdym razem będą musiały się od nowa przyzwyczajać, czego efektem będzie zmęczony wzrok.

Powiązane posty